Głęboko osobiste Życzenia Świąteczne A.D. 2017

Głęboko osobiste Życzenia Świąteczne A.D. 2017

Droga Polko, Drogi Polaku, Przyjaciele,
kończy się rok 2017, nadchodzą Święta Bożego Narodzenia,
czas rodzinny, składania życzeń, kolęd i prezentów.
A w przededniu tych Świąt grudniowe rocznice Polaków, wspomnienia krwawych wydarzeń, koncert pieśni Gintrowskiego… Dużo się dzieje, zmiana premiera, spory polityczne. Słyszy się wiele postulatów, by nasza, Polski, wolność zrealizowała się w całości, do końca.

Mam wiele rozterek, słyszę wiele opinii i interpretacji, widzę dużo niepokojących ruchów aparatu urzędniczego, odczuwam rozdźwięk między deklaracjami najwyższych funkcjonariuszy państwa a tym, co się dzieje w sferze legislacji i praktyki rządzenia.

Jest wiele trucizny, żalu, złych emocji w życiu społecznym i politycznym. Tzw. szeregowy obywatel Polski spotyka wciąż mnóstwo utrudnień i doświadcza braku wsparcia – wszechobecne są kumoterstwo, obojętność, poprawność polityczna. Dyskusje są zero-jedynkowe, pełne agresji. Nie liczą się kompetencja i kręgosłup moralny, a zamiast tego – „układy”, „elastyczność” czy niska cena.

To nie jest Polska moich marzeń. To nie jest Polska podmiotowa, demokratyczna, wolna, wspólnotowa. Jestem często zmęczony życiem politycznym i działalnością społeczną. Jest wśród Polaków zbyt wiele przepychanek, nieufności, egoizmu. Nie mówiąc o rozmyciu systemu wartości, materializmie i deficycie odpowiedzialności.

W tym kontekście Święta Bożego Narodzenia powinny być czasem odrodzenia moralnego, przywracania blasku wartościom, wyraźnego określania azymutu dla Polski i Polaków, czasem rachunku sumienia i pokory, wyciągnięcia ręki do innych. To nie jest łatwe. Ale wartościowe. To, co łatwe, jest niewiele warte.

Życzę Ci, Drogi Czytelniku mojego skromnego bloga, dużo siły, siły potrzebnej do mówienia „nie” bylejakości, obrzucaniu błotem, fałszowi, kłamstwu i niesprawiedliwości. Życzę siły miłości, którą obdarujesz ludzi dokoła Ciebie. Życzę umocnienia wiary, wiary w siebie, w wartości, we wspólnotę, w Boga.

Pamiętajmy, że Bóg jest w każdym człowieku, wszędzie i zawsze. Zacytujmy słowa Jana Kasprowicza:

Przy wigilijnym stole, łamiąc opłatek święty,
Pomnijcie, że dzień ten radosny w miłości jest poczęty.
Że, jak mówi wam wszystkim dawne, odwieczne orędzie,
Z pierwszą na niebie gwiazdą Bóg w waszym domu zasiędzie.

A co przyniesie rok 2018-ty? „Dokąd nas zaprowadzisz, Panie”?

Życzę nam wszystkim, by zaprowadził nas
do uzdrowienia państwa, do solidarności społecznej, do silnej Polski,
do drożnej służby zdrowia, godnego życia i satysfakcji z dobrych dokonań.

Wesołych Świąt i Do Siego Roku!